De impact van last minute een adoptie afzeggen

Helaas krijgen stichtingen steeds vaker te maken met last-minute adoptie-afzeggingen. Zo ook stichting Filosdogrescue. Pauline Arnoldus vertelt over de gevolgen voor de stichting van zo'n afzegging. 'Die hebben een grotere impact dan mensen beseffen.'

Stichting vertelt Chantal Antheunisse
08-12-2023

'Laatst hadden we weer een verhaal met een pup. We hadden een intake gedaan met de nieuwe adoptant. We hadden hem drie weken vastgehouden en een afspraak geregeld voor een bezoek van de pup bij ons gastgezin. Een half uur van tevoren appte ze de afspraak af...', vertelt Pauline. Helaas is dit geen uitzondering meer, maar komt dit steeds vaker voor. Pauline klopt bij Verhuisdieren aan of wij mensen bewust kunnen maken van het feit dat zo'n afzegging enorme gevolgen heeft voor een stichting. 'Mensen lijken zich hier niet meer bewust van te zijn en impulsief te handelen.'

Kostbare tijd van vrijwilligers

Pauline werkt normaal als verpleegkundige op de kinderafdeling in het AMC. 'Er gaat soms meer tijd zitten in mijn vrijwilligerswerk voor de stichting, dan mijn normale baan. In principe doe ik dit met alle liefde en heb ik veel dankbaarheid voor mijn werk, maar dit soort situaties zijn enorm frustrerend voor mij, de gastgezinnen en de honden. Soms ben ik een uur aan het bellen met een potentiële adoptant en wordt de adoptie uiteindelijk in een handomdraai afgezegd, omdat bijvoorbeeld 'de partner toch geen hond blijkt te willen'. Ik snap dan niet dat mensen hier vooraf niet wat beter over na kunnen denken?'

'Naast mijn tijd is zo'n afzegging ook impactvol voor het gastgezin waar een hondje op dat moment verblijft', vertelt Pauline verder. 'We betalen gastgezinnen niet. Ook zij doen dit helemaal vrijwillig. Voor zo'n bezoek blokkeren ook zij tijd in hun privé-agenda. Daarbij is de ervaring dat als er een positieve intake is geweest, dat er bij een positief bezoek, eigenlijk 99% kans een adoptie plaatsvindt. Daarop gebaseerd durven gastgezinnen daarom al wat privé-afspraken of bijvoorbeeld een vakantie te plannen na het bezoek. Gastgezinnen zijn voor ons erg belangrijk en noodzakelijk om ons werk te doen, daarom is zo'n negatieve ervaring erg impactvol.'

'Ach, ze vinden wel een andere adoptant toch?'

'We krijgen ook weleens het gevoel dat mensen denken dat als er meerdere reacties zijn op een pup, dat het dan minder erg is om af te zeggen. Sommige van onze hondjes zijn erg mooi. Zo hadden we bij de pup uit het begin van dit verhaal veel reacties. Toch, nadat zij last-minute na drie weken wachten werd afgezegd, kregen wij van alle overige adoptanten de reactie dat zij geen interesse meer hadden. Een deel van de geïnteresseerden had binnen die drie weken al een ander hondje gevonden, maar sommige mensen zijn ook te teleurgesteld dat zij het niet in één keer zijn geworden en een tweede keus zijn.' 

Impact voor de hond zelf

Pauline vertelt ook nog over de impact voor de dieren zelf. 'Wij denken natuurlijk altijd in het belang van de hond. Wij willen eigenlijk dat een hond zich niet te veel gaat hechten aan het gastgezin en toch zo snel mogelijk een eigen gouden mandje vindt. Bij ons komen honden altijd goed terecht, zelfs herplaatsers zorgen we voor, maar dat betekent niet dat het beter is voor de hond om gewoon snel in zijn ´forever home´ terecht te komen.'

'Zoals bij elke adoptie van een levend wezen, willen wij dus benadrukken: Denk er van tevoren goed over na. Weeg alle voor en nadelen af, lees je in, ga een poosje oppassen op een hond of vraag advies. Besef bijvoorbeeld dat als je een pup adopteert, dat deze al minimaal vijftien weken oud is. Dat is geen pup zoals acht weken oud, zoals bij een fokker. Onze pups hebben zo veel meer behoeften dan een pup van acht weken oud. Op onze pagina en website vind je meer over onze stichting, het adoptieproces, maar ook over het natraject van onze stichting. In de volgende blog vertelt Pauline uitgebreid over de nazorg die Filosdogrescue kan bieden na de adoptie van zo'n leuk nieuw dierenmaatje.

Wij waarderen het enorm dat mensen overwegen om een dier een tweede kans te geven. Wil je meer weten over de adoptie van een dier van een stichting of particulier, lees dan meer in onze Huisdierenbijsluiter!